نرم افزار تعمیر و نگهداری (cmms)

نرم

نرم افزار تعمیر و نگهداری (cmms)

نرم افزار تعمیر و نگهداری یا Computerized Maintenance Management System (cmms)، یک نرم افزاری است که به منظور مدیریت و بهینه سازی فرآیندهای نگهداری در یک سازمان به کار می رود.

این نرم افزار مجموعه ای از ابزارها و امکانات را با یک سری اهداف مشخص در اختیار مدیران و پرسنل سازمان قرار می دهد. از جمله این اهداف می توان به موارد زیر اشاره نمود:


نرم افزار تعمیر و نگهداری (cmms)
نرم افزار تعمیر و نگهداری (cmms)

 

 •  ثبت و مدیریت اطلاعات دارایی های سازمان (تجهیزات، ماشین آلات و...)
 •  زمان بندی و برنامه ریزی فعالیت های مرتبط با نگهداری پیشگیرانه و اصلاحی
 • مدیریت موجودی قطعات یدکی و مواد مصرفی
 • تحلیل هزینه ها و عملکرد فعالیت های مرتبط با نگهداری
 • گزارش گیری و آنالیز داده ها جهت بهبود مستمر فرایندهای تولید

نرم افزار cmms، امکان کنترل موثر بر فرآیندهای نگهداری و تعمیرات را فراهم می کند. از طرفی، باعث افزایش قابلیت اطمینان و بهره وری تجهیزات و دارایی های سازمان می شود.

مزایای استفاده از نرم افزار تعمیر و نگهداری

نرم افزار تعمیر و نگهداری می تواند منجر به کاهش هزینه ها، افزایش بهره وری و قابلیت اطمینان دارایی ها و بهبود فرایندهای مرتبط با نگهداری و تعمیرات در یک سازمان شود. با استفاده از نرم افزارهای تعمیر و نگهداری می توان زمان خرابی تا تعمیر ابزارآلات و تجهیزات را ثبت و اندازه گیری نمود. بدین صورت می توان جهت جلوگیری از خرابی های غیر مترقبه، پیش بینی های لازم را انجام داد. از جمله مهمترین مزایای استفاده از نرم افزار تعمیر و نگهداری می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 

مزایای استفاده از نرم افزار تعمیر و نگهداری

مزایای استفاده از نرم افزار تعمیر و نگهداری

 •  برنامه ریزی و پیش بینی نگهداری پیشگیرانه
 •  کاهش خرابی های غیر منتظره
 •  افزایش طول عمر تجهیزات
 •  کاهش زمان خرابی و توقف تولید
 •  کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات
 •  بهبود برنامه ریزی و تخصیص منابع
 •  ردیابی و مدیریت موجودی قطعات
 •  کاهش هزینه های موجودی مازاد
 •  بهبود سفارش دهی و فرایندهای مرتبط با تامین قطعات
 •  ردیابی دقیق فعالیت ها و هزینه ها
 •  ارائه گزارش های تحلیلی جهت تصمیم گیری های آتی

امکانات نرم افزار تعمیر و نگهداری CMMS

امکانات نرم افزار تعمیر و نگهداری CMMS

امکانات نرم افزار تعمیر و نگهداری CMMS

نرم افزار تعمیر و نگهداری CMMS در واقع نوعی نرم افزار بازرسی دوره ای است که از مجموعه ای از امکانات گسترده جهت مدیریت فرآیندهای نگهداری و تعمیرات برخوردار می باشد. مهمترین ویژگی این نرم افزارها، قابلیت ثبت و مدیریت اطلاعات کامل دارایی های سازمان اعم از تجهیزات، ماشین آلات و... است. این ویژگی باعث می شود تا مدیران و متخصصان مجموعه بتوانند به صورت متمرکز و یکپارچه، اطلاعات مربوط به دارایی ها را ردیابی و مدیریت نمایند. از جمله این اطلاعات می توان به اطلاعات مربوط به هر دارایی از قبیل مشخصات فنی، تاریخچه تعمیرات و سوابق سرویس اشاره نمود.
نرم افزار نگهداری پیشگیرانه، قابلیت برنامه ریزی و زمان بندی فعالیت های اصلاحی را دارد. این ویژگی به همراه ابزارهای پیش بینی و هشدار خرابی به بهبود قابلیت اطمینان و افزایش بهره وری تجهیزات کمک می کند. مدیریت موجودی قطعات یدکی و مواد مصرفی به صورت یکپارچه و هوشمند از جمله دیگر ویژگی نرم افزارهای تعمیرات و نگهداری به شمار می رود. قابلیت های گزارش گیری پیشرفته و تحلیل داده ها به مدیران جهت تصمیم گیری و بهبود مستمر اقدامات مربوط به تعمیر و نگهداری کمک زیادی می کند.
گزارشات مدیریتی نرم افزار نگهداری و تعمیرات
Cmms، یکی از انواع شاخص های تعمیر و نگهداری است که می تواند به منظور افزایش عملکرد و جلوگیری از خرابی های غیرمنتظره بر فرایندهای یک سازمان تاثیر بگذارد. نرم افزارهای نگهداری و تعمیرات دارای قابلیت های گزارش گیری بسیار پیشرفته هستند. این نرم افزارها به مدیران در تحلیل عملکرد و تصمیم گیری کمک زیادی می کنند. گزارش های مدیریتی این نرم افزارها شامل موارد زیر می باشند:

 1. تعداد درخواست های تعمیرات انجام شده
 2. زمان توقف تجهیزات
 3. هزینه های نگهداری و تعمیرات
 4. شاخص های کلیدی عملکرد و...

این گزارش ها با استفاده از الگوریتم های پیشرفته، میزان خرابی و هزینه های نگهداری آتی را پیش بینی می کنند. این امر منجر به بهبود فرایند برنامه ریزی و تصمیم گیری مدیریتی خواهد شد. در این مقاله سعی نمودیم تا شما عزیزان را با کارکرد و ویژگی های نرم افزار نگهداری و تعمیرات تا حدودی آشنا نماییم. امیدواریم که محتوای فوق برای شما عزیزان مثمر ثمر واقع شده باشد.

معرفی 10 نرم افزار تعمیر و نگهداری در دنیا

منابع

-    https://www.researchgate.net/figure/Pavement-Maintenance-Management-System-PMMS-and-Pavement-Management-System-PMS-4_fig1_322923578
-    https://ciqa.net/what-is-preventive-maintenance-management-system-pmms/

 

دیدگاه ها (0)

دیدگاه خود را بیان کنید