زبانهای برنامه نویسی مورد نیاز سال 2018

زبانهای

ما دائما بررسی می‌کنیم که کدام زبان‌ها بیشتر مورد نیاز هستند، بنابراین می‌توانیم دانشجویان‌مان را برای ورود به بازار کار آماده کنیم. راه‌های زیادی برای ارزیابی زبان‌های برنامه‌نویسی وجود دارد، اما ما معتقدیم بررسی تقاضا‌های شغلی بسیار مهم است، زیرا نشان می‌دهد توسعه‌دهندگان مهارت‌های یادگیری برای بهبود موقعیت شغلی‌یشان را دارند.

برای انجام این کار، ما اطلاعات را از وب‌سایت مربوط به شغل، Indeed.com، بر روی 25 زبان برنامه‌نویسی، فریم‌ورک‌ها و stacks‌ها بررسی کردیم و هفت مورد از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی که در سال 2018 بیشتر مورد تقاضا قرار خواهند گرفت و یادگیری‌شان ضروری است را انتخاب کردیم. این بررسی بر اساس تعداد موقعیت‌های شغلی است. بعضی از زبان‌ها مثل Swift و Ruby مورد هفتم لیست ما هم قرار نگرفتند، زیرا تقاضای شغلی کمتری داشتند حتی اگر توسعه‌دهندگان آن‌ها را دوست داشته باشند.

در اینجا لیست ما از بیشترین تقاضا تا کمترین مرتب شده است.

 

 

1. Java

محبوبیت جاوا در سال 2018 نسبت به سال 2017 حدود 6000 تا در موقعیت شغلی کاهش یافته است، اما هنوز جزء محبوب‌ترین‌هاست. جاوا بیش از 20 سال است که توسط میلیون‌ها توسعه‌دهنده و میلیاردها دستگاه در سراسر جهان استفاده می‌شود و قادر است بر روی هر سخت‌افزار و سیستم عاملی از طریق ماشین مجازی جاوا اجرا شود. تمام برنامه‌های اندروید مبتنی بر جاوا هستند و بیش از 90 درصد شرکت‌های Fortune 500 از جاوا به عنوان زبان سمت سرور برای توسعه backend استفاده می‌کنند.

2. Python

پایتون با محبوبیتی حدود 5000 پست شغلی طی سال 2017 رشد کرد. پایتون یک زبان برنامه‌نویسی متداول برای توسعه وب است و به عنوان یک زبان پشتیبان برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار می‌باشد. همچنین به طور گسترده در محاسبات علمی، داده‌کاوی و یادگیری ماشین استفاده می‌شود. رشد پایدار و تقاضای توسعه‌دهندگان برای یادگیری ماشین ممکن است باعث محبوبیت پایتون شده باشد.

3. JavaScript

جاوااسکریپت، پدر زبان‌های برنامه‌نویسی، امروزه جزء محبوب‌ترین‌هاست. جای تعجب نیست. جاوااسکریپت توسط بیش از 80 درصد از توسعه‌دهندگان و 95 درصد از وب‌سایت‌ها، برای هر منطق داینامیکی روی صفحات آن‌ها قرار می‌گیرد. بعضی از فریم‌ورک‌های جاوا اسکریپت مانند React و AngularJS پتانسیل بالایی در آینده خواهند داشت، بنابراین فکر نمی‌کنیم جاوااسکریپت به این زودی‌ها محبوبیت خود را از دست بدهد.

4. ++C

محبوبیت ++C از سال 2017 تاکنون خیلی کم تغییر کرده. ++C گسترش‌یافته زبان برنامه‌نویسی C است و معمولا برای برنامه‌های سمت سرور، سیستم/نرم‌افزار، درایورها و سیتم عامل‌های توکار استفاده می‌شود. بسیاری از برنامه‌نویسان ++C را نسبت به زبان‌هایی مثل پایتون و جاوااسکریپت، یک زبان پیچیده و سخت می‌دانند ولی سیستم‌های قدیمی زیادی در شرکت‌های بزرگ همچنان از آن استفاده می‌کنند.

زبانهای برنامه نویسی مورد نیاز سال 2018

5. #C

در سال جاری کمی تقاضای سی شارپ کاهش یافته است. سی شارپ یک زبان برنامه‌نویسی شیءگرا از مایکروسافت است که بر روی پلت‌فرم‌های .NET مایکروسافت اجرا می‌شود و توسعه را از زبان‌های قبلی مایکروسافت سریع‌تر و آسان‌تر ساخته است. C# 7.2 در ماه نوامبر عرضه شد و چندین ویژگی جدید به آن اضافه شد تا از کپی غیرضروری جلوگیری کند. #C همانند ++C، بسیار زیاد در توسعه بازی‌های ویدئویی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین هر سازنده بازی ویدئویی بسیار مشتاق است تا هر دوی این زبان‌ها را به خوبی یاد بگیرد.

6. PHP

 PHP، زبان اسکریپتی مورد استفاده در سمت سرور، از رتبه 9 در سال گذشته به رتبه 6 رسید. اکثر توسعه‌دهندگان از PHP برای توسعه وب، یا برای اضافه کردن توابعی که HTML نمی‌تواند کنترل کند یا برای ارتباط برقرار کردن با پایگاه داده MySQL استفاده می‌کنند.

7. Perl

Perl در موقعیت شغلی تقریبا 3000 تا سقوط کرده و در بررسی ما رتبه هفتم را کسب کرده است. Perl همچنان برای مدیران شبکه و سیستم محبوب است.

مشغول به کار وآینده‌دار

این‌ها زبان‌هایی هستند که در هفت جایگاه رتبه‌بندی ما قرار نگرفتند، اما در سال 2017 رشد کردند و محبوب شدند. نگاهی به آینده این زبان‌ها بیندازیم.

Swift

Swift زبان برنامه‌نویسی برای iOS و macOS، که اپل در سال 2014 منتشر کرد، شماره 14 لیست ما است. این ممکن است ناشی از آن باشد که بسیاری از پست‌های شغلی بدون اینکه از زبان خاصی اسمی بیاورند، iOS را مورد استفاده قرار داده‌اند. از آنجایی که Swift توسط IEEE Spectrum و Stackify منتشر شده است، به طور پیوسته محبوبیت دارد.

زبانهای برنامه نویسی مورد نیاز سال 2018

R

R در شماره 11 لیست ما قرار گرفت، اما ما انتظار داریم که در چند سال آینده رتبه بالاتری را کسب کند. این زبان در رتبه‌بندی بین‌المللی و ایالات متحده در حال رشد است و در سال جاری در بررسی‌های Stack Overflow جز زبان‌هایی بود که کمتر کسی آن را دوست نداشت. رشد آن ممکن است ناشی از رشد شغل‌های مربوط به تحلیل داده‌های بزرگ باشد.

Rust

اگرچه رتبه Rust در لیست ما پایین است، اما در داده‌های Google Trends از نظر محبوبیت دائما در حال رشد است.

تکنولوژی‌های دیگری که توسعه‌دهندگان باید آن‌ها را بشناسند

SQL

SQL یک زبان پرس و جوی استاندارد برای ذخیره، بازیابی و دست‌کاری داده‌هاست. از نظر فنی یک زبان برنامه‌نویسی نیست، چرا که حلقه زدن (looping) و سایر توابع پایه‌ای را ندارد اما افزونه‌هایی مثل PL/SQL به آن اضافه شده است. SQL تقاضای شغلی بسیار بالایی دارد. اگر فقط وقت یادگیری یک فناوری در سال 2018 را دارید، SQL را انتخاب کنید.

.NET

.NET پلت‌فرم مایکروسافت برای برنامه‌های دسکتاپ، وب، موبایل، بازی و IoT است. این پلت‌فرم در سال 2016 به صورت open-source ساخته شد و توسط زبان‌های برنامه‌نویسی سی شارپ، ویژوال بیسیک و #F استفاده می‌شود. بسیاری از برنامه‌های ویندوز بر روی .NET اجرا می‌شوند و در دنیای کسب و کار بسیار متداول است و ما انتظار داریم حالا که به صورت open-source ارائه شده است محبوب‌تر شود.

Node

Node.js دارای محیط run-time اپن سورس می‌باشد که به کدهای جاوااسکریپت اجازه می‌دهد در سمت سرور اجرا شوند، به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا از یک زبان برای کل برنامه وب خود استفاده کنند. Node.js رتبه 12 را در لیست ما داشت. به اندازه کافی خوب نبود که در لیست هفتایی ما قرار بگیرد، ولی نشان داد که تقاضاهای خوبی برای یادگیری این مهارت وجود دارد. توصیه می‌کنیم که هر توسعه‌دهنده جاوااسکریپتی زمانی را هم صرف Node.js کند، حتی اگر تمرکزتان سمت کلاینت است.

MEAN

MEAN stack رتبه 18 را در بررسی ما گرفت. با استفاده از MEAN stack می‌توانید یک برنامه کامل با استفاده از جاوااسکریپت ایجاد کنید که ساده، سریع و بسیار متنوع باشد. یادگیری MEAN به هر توسعه‌دهنده‌ای، پیش‌زمینه قدرتمندی در یکی از رایج‌ترین و فعال‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی دنیا را می‌دهد.

دیدگاه ها (0)

دیدگاه خود را بیان کنید