اعلامیه منتشرشده در اپل موزیک به ویژگی جدید Hi-Fi اشاره می‌کند

اعلامیه

غول دنیای فناوری ویدئویی ۱۵ ثانیه‌ای در بخش مرور سرویس اپل موزیک منتشر کرده است که در آن، لوگو این سرویس به دور خود می‌چرخد. همان‌طورکه آرم می‌چرخد​، چندین نسخه از آن نشان داده می‌شود و درنهایت، پس‌زمینه صفحه از سیاه به سفید تغییر می‌کند. افزون‌براین، ویدئو مذکور با پیغام Soon (به‌زودی) همراه است که در آن گفته می‌شود: «آماده شوید موسیقی در شُرُف تغییر است.»

گفته می‌شود اپل مشغول آماده‌سازی گزینه‌ای برای پخش محتوای صوتی با حداکثر کیفیت ممکن است که می‌تواند جریان‌های صوتی را بیت‌ریت بیشتری به مشترکان ارائه دهد. به‌نظر می‌رسد این ویژگی Apple Music Hi-Fi نامیده می‌شود و از قرار معلوم، ساکنان کوپرتینو قصد دارند این گزینه را ۱۸ می (۲۸ اردیبهشت) درکنار ایرپاد ۳ رونمایی کنند.

افزون‌براین، اپل احتمالا نوعی صدای سه‌بُعدی نیز در نظر گرفته است. این ویژگی عملکردی مشابه صدای فراگیر (Spatial Audio) در ایرپاد پرو و ایرپاد مکس خواهد داشت. البته این احتمال نیز وجود دارد که سرویس جدید اپل از دالبی اتموس پشتیبانی کند. هزینه این گزینه ظاهرا به‌ازای هر کاربر علاوه‌بر هزینه‌های اشتراک مشترک اپل موزیک،  ۹٫۹۹ دلار خواهد بود.

به‌طورکلی، اعتقاد بر این است که اپل دو کیفیت جدید Lossless (بی‌انتها یا بدون افت کیفیت) و Hi-Res Lossless ارائه خواهد داد و به‌موجب آن، امکان پخش موسیقی با نرخ بیت درخورتوجه بیشتر از آهنگ‌های استاندارد را فراهم می‌کند. اپل سال‌ها است که فرمت فایل‌های صوتی‌ را با رمزگذاری ACC و حداکثر کیفیت ۲۵۶ کیلوبیت‌برثانیه در آیتونز و اپل موزیک ارائه می‌دهد. بااین‌حال، سرویس‌های رقیب همچون تایدل گزینه‌هایی با کیفیت ۱۴۱۲ کیلوبیت‌برثانیه ارائه می‌دهند.

ناگفته نماند محتوای بسیار با کیفیت طبیعتا ​​می‌توانند فضای ذخیره‌سازی و دیتای بیشتری استفاده کنند. برای مثال، در کد منبع نسخه بتای اپل موزیک مشاهده شده است که آهنگی سه‌دقیقه‌ای تقریبا ۱٫۵ مگابایت با کارایی درخورتوجه و ۶ مگابایت با کیفیت چشمگیر در حداکثر کیفیت ۲۵۶ کیلوبیت‌برثانیه دیتا مصرف می‌کند. این رقم در کیفیت Lossless بیش از ۳۶ مگابایت در حالت ۲۴ بیت یا ۴۸ کیلوهرتز است. کیفیت Hi-Res درحدود ۱۴۵ مگابایت داده را در حالت ۲۴ بیت یا ۱۹۲ kHzSupport مصرف می‌کند که به دردسترس‌بودن آهنگ و شرایط شبکه و قابلیت بلندگو یا هدفون متصل بستگی دارد.

گفتنی است هم‌اکنون تایدل و آمازون موزیک محتوای صوتی HiFi را ارائه می‌دهند. ناگفته نماند Spotify HiFi فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) اعلام شد؛ اما تاکنون برای مصرف‌کنندگان دردسترس قرار نگرفته است. درباره نسل سوم هدفون‌های کاملا بی‌سیم ایرپاد شواهد نشان می‌دهد که اپل قصد دارد مدل استاندارد را در کالبد و قابلیت‌های جدید به‌روز کند. گفته می‌شود طراحی ایرپاد نسل سوم مشابه ایرپاد پرو فعلی، ساقه کوتاه‌تر و پدهای سیلیکونی تعویض‌شدنی خواهد داشت؛ اما برای کاهش قیمت از ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند حذف نویز فعال بی‌بهره خواهد بود.

دیدگاه ها (0)

دیدگاه خود را بیان کنید