باگ مک های M1 ممکن است نرخ خرابی درایو SSD را افزایش دهد

باگ

در چند وقت اخیر، کاربران رایانه‌های اپل در شبکه‌های اجتماعی موضوع مهمی را اعلام کرده‌اند که ظاهرا به جدیدترین مک های اپل، یعنی مک بوک پرو و مک بوک ایر و مک مینی، مجهز به پردازنده‌ی M1 ارتباط دارد. به‌گفته‌ی کاربران، رفتاری عجیب در این مک ها وجود دارد که می‌تواند طول عمر درایو ذخیره‌سازی مک های جدید را به‌شدت کوتاه کند. براساس گزارش خبرگزاری دیجیتال ترندز، اگر باگ جدید ادامه‌دار باشد، انتظار می‌رود درایو حالت جامد (SSD) مک های جدید تنها دو سال عمر کند.

این مشکل در رایانه‌های سری مک بسیار مهم است؛‌ زیرا با دستگاهی روبه‌رو هستیم که کاربر نمی‌تواند خودش درایو ذخیره‌سازی را تعویض کند. درصورت بروز مشکل برای درایو، کاربر مجبور می‌شود با پرداخت هزینه‌ی نه‌چندان کم، آن را تعمیر یا به‌طورکلی عوض کند.

طبق گفته‌ی کاربران رایانه‌های نسل جدید سری مک‌، درایو مک های M1 در بازه‌ی زمانی کوتاه سرعت نوشتن بسیار زیادی دارند و ظاهرا در شدیدترین حالت، ۱۰ تا ۱۳ درصد از حداکثر TBW (بایت نوشته‌شده) درایو SSD مصرف شده است. این موضوع باعث شد کاربران محاسباتی انجام دهند. نتیجه‌ی محاسبات نشان داد اگر این رایانه از درایو ۲۵۶ گیگابایتی به‌جای درایو دوترابایتی استفاده می‌کرد، تاکنون ۳۰ درصد از درایو SSD مصرف شده بود. این یعنی سیستم عملا بعد از تنها دو سال به حداکثر TBW تعیین‌شده می‌رسید.

درحال‌حاضر، نمی‌دانیم این مشکل صرفا به مک های M1 ارتباط دارد یا در مدل‌های قدیمی‌تر مک با پردازنده‌ی اینتل هم به‌چشم می‌خورد. فردی با نام کاربری Dark-Phoenix در توییتر گفت با مشکلی مشابه در مک بوک پرو 2016 مواجه شده است که از پردازنده‌ی ساخت اینتل استفاده می‌کند. او به‌طورمشخص‌تر می‌گوید از مک بوک پرو 2016 برای کار استفاده می‌کند و از تمامی داده‌هایش نسخه‌ی پشتیبانی تهیه کرده است. میزان استفاده از درایو غیرطبیعی است،؛ زیرا پردازش داده‌ی زیادی انجام می‌دهد و به‌ندرت پیش می‌آید که روی رایانه‌اش فضای خالی داشته باشد. این موضوع ممکن است بدین‌معنی باشد که مشکل جدید در سطح نرم‌افزاری رخ داده و شاید ارتباطی به معماری پردازنده‌ی M1 ندارد. 

مارتین در توییتی دیگر نوشت مک های اینتل نیز با این مشکل مواجه هستند و اگر کاربران وضعیت درایو اس اس دی را از زمان خرید رایانه بررسی کنند، متوجه شرایط دیوانه‌واری می‌شوند. مارتین ادامه می‌دهد: «قطعا ۱۰۰ ترابایت در طول چهار سال منطقی است.» یکی از دلایل این اتفاق ممکن است نوشته‌شدن داده‌های غلط روی درایو باشد یا مک OS داده‌های غیرضروری را روی درایوها بنویسد. در اغلب مواقع، ابزارهای نظارت روی درایو می‌توانند گزارش‌های اشتباه ارائه دهند و با درنظرگرفتن جدید‌بودن پردازنده‌ی M1 ممکن است ابزارها برخی مشکلات در زمینه‌ی سازگاری با M1 داشته باشند. 

ضعیف‌شدن SSD اتفاقی طبیعی است که با استفاده‌ی منظم در طول زمان رخ می‌دهد، بااین‌حال، اگر به‌طورگسترده داده‌ها را روی حافظه بنویسید و ظرفیت را کامل پر کنید، درایو سیستم بی‌ثبات می‌شود و امکان خرابی آن افزایش می‌یابد. سیستم‌عامل‌های مدرن نظیر مک او اس اپل زمانی‌که به‌درستی کار کنند، ازطریق پخش‌کردن وظیفه‌ی کاری در سطح درایو تلاش می‌کنند یکپارچگی درایو حفظ شود. با این کار، فشار بیش‌از‌حد به بخش واحدی از درایو وارد نمی‌شود. امیدواریم اپل به‌زودی درباره‌ی مشکل درایو SSD مک ها اطلاع‌رسانی کند. 

دیدگاه ها (0)

دیدگاه خود را بیان کنید