دلیل افزایش قیمت بی‌سابقه بیت کوین چیست؟

دلیل

بیت کوین روز گذشته با عبور از مرز ۲۰ هزار دلار رکورد جدیدی ثبت کرد و براساس آمار، این رکوردشکنی به‌احتمال زیاد ادامه خواهد داشت. ناگفته نماند قیمت بیت کوین در زمان نگارش این مطلب ۲۳ هزار دلار است. با ادامه‌ی روند صعودی، معامله‌کنندگان کم‌تجربه که به‌صورت احساسی خرید‌و‌فروش می‌کنند (Weak Hands) و کسانی که به‌دنبال نوسان‌گیری هستند (Scalpers)، از قافله جا خواهند ماند.

داستان بیت کوین ۲۰ هزار دلاری

بهتر است نگاهی به فرای قیمت صرافی‌های رمرزارز در هر لحظه‌ی خاص بینداریم. هرگاه به قیمت نگاه می‌کنید، عدد آن لحظه تصویری از فرایندی اجتناب‌ناپذیر است. قیمت بیت کوین چه ۱۷ هزار دلار باشد، چه ۱۹ هزار دلار، درآنچه اتفاق خواهد افتاد، تغییری ایجاد نمی‌کند.

باارزش‌ترین رمزارز جهان از‌لحاظ ارزش بازار سد روانی ۲۰ هزار دلار را پشت‌سر گذاشت و به‌سوی قیمت‌های بیشتر می‌رود. بیشتر افت‌های قیمت هفتگی تأثیری بر قیمت درازمدت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ نگذاشتند و اکنون پس از رکوردشکنی، باید آن‌ها را فراموش کرد.

رکورد شکنی بیت کوین ۲۰ هزار دلاری

هنگامی‌که به آمار اصلی نگاه کنیم، استدلال محکمی علیه ماندن قیمت بیت کوین در کانال بیش از ۲۰ هزار دلار وجود ندارد.

۱. ذخایر صرافی‌ها در حال کم‌شدن است

یکی از معیارهای مهم برای تحلیل وضعیت، دنبال‌کردن ذخیره‌ی بیت کوین والت‌های صرافی‌های بزرگ است. نمودار زیر نشان می‌دهد از مارس ۲۰۲۰ به این سو، ذخیره‌ی این والت‌ها در حال کم‌شدن است و سرعت این روند نیز با وجود افزایش قیمت بیت کوین، کاهش پیدا نمی‌کند.

بیت کوین والت های صرافی ها

میزان بیت‌کوین موجود در والت‌های صرافی‌های بزرگ (منبع: CryptoQuant) (برای مشاهده در ابعاد اصلی روی تصویر کلیک کنید)

اکنون مدتی است کمتر از سه‌میلیون بیت کوین در والت‌های صرافی‌ها وجود دارد. با توجه به اینکه قیمت بیت کوین در ماه‌های اخیر بیش از ۱۸ هزار دلار باقی مانده است، این آمار بااهمیت است. اگرچه این میزان هنوز بیش از ۱۰ درصد از کل بیت کوین درگردش است، درمقیاس کلی، چندان زیاد نیست. اگر ۹۰ درصد از چیزی برای معامله در‌دسترس نباشد، قیمت آن همیشه افزایش خواهد یافت. در مورد خاص بیت کوین، ذخیره‌ی دردسترس برای معامله‌ی آسان و سریع به‌سرعت در حال کاهش است. یکی از دلایل این کاهش، روی‌آوردن ناگهانی بسیاری از شرکت‌ها به سرمایه‌گذاری روی بیت کوین است. جدول زیر نشان می‌دهد نگاه شرکت‌های بزرگی مانند Micro Strategy به بیت کوین چگونه است.

خزانه های بیت کوین

شرکت‌های بزرگ مالک بیت کوین یا به‌اصطلاح «خزانه‌های بیت کوین» (منبع Bitcoin Treasuries) (برای مشاهده در ابعاد اصلی روی تصویر کلیک کنید)

به‌نظر می‌رسد هیچ‌کدام از شرکت‌های یادشده برای کوتاه‌مدت در بیت کوین سرمایه‌گذاری نکرده باشند. خریدهای بزرگ تمام این شرکت‌ها باعث کاهش ذخیره‌ی BTC صرافی‌ها و درنتیجه کمیابی این رمزارز و عبور قیمت آن از مرز ۲۰ هزار دلار شده است.

۲. افراد کمتری بیت کوین خود را نزد صرافی‌ها نگه می‌دارند

معیار جالب دیگر نرخ نت‌فلو (netflow) است. به تفاوت میان بیت کوین وارد و خارج شده از والت صرافی‌ها نت‌فلو می‌گویند. در سال ۲۰۲۰، نرخ خروج از والت صرافی‌ها از نرخ ورود به آن‌ها بیشتر بوده است. این آمار نیز باتوجه‌به افزایش شدید قیمت بیت کوین از مارس ۲۰۲۰ مهم است. انتقال بیت‌کوین از والت صرافی به والت شخصی نشان می‌دهد افراد بیشتری قصد دارند بلندمدت سرمایه‌گذاری کنند.

نتفلو بیت کوین

نت‌فلو بیت کوین در یک سال گذشته (برای مشاهده در ابعاد اصلی کلیک کنید)

با افزایش BTC خروجی از والت صرافی‌ها درمقایسه‌با BTC ورودی، فاکتور کمیابی (Scarcity) بیشتر می‌شود. بیت کوین همین حالا نیز موجودی و عرضه‌ی محدودی دارد و هر ماه بخش‌های بزرگ‌تری از این ذخیره برای معامله خارج از دسترس می‌شوند. باتوجه‌به آنچه گفته ‌شد، عبور از مقاومت ۲۰ هزار دلاری پیش‌بینی‌کردنی و تنها بحث زمان آن مطرح بود. 

۳. بیت کوین های دست‌نخورده تغییری نکرده‌اند

یکی از آمارهای مرتبط با بیت کوین که خیلی از تازه‌واردها از آن غفلت می‌کنند، بیت کوین‌های خفته یا دست‌نخورده (Dormant Supply) است. چارت Glassnode زیر نشان می‌دهد که ۳۳٫۱۵۳ درصد از ذخیره‌ی بیت کوین در سه سال گذشته به آدرس جدیدی منتقل نشده‌اند. صاحبان این BTC ها در سال ۲۰۱۷ به بیت کوین خود دست نزدند و امسال نیز دارند چنین کاری می‌کنند.

بیت کوین های دست نخورده خفته dormant

بیت‌کوین‌های دست‌نخورده یا به‌اصطلاح خفته (منبع Glassnode)

این آمار نشان می‌دهد دارندگان بیت‌کوین به فروش رمزارز خود قبل از تبدیل به قیمت‌های بیشتر از نُرم جدید علاقه‌ای ندارند. این نُرم جدید مشخص نیست و ممکن است ۵۰ هزار دلار یا مبلغی ۶ رقمی به‌ازای هر BTC باشد. درست مانند عوامل قبلی، این عامل نیز باعث می‌شود بخش بزرگی از ذخیره‌ی بیت کوین تا مدت زیادی برای خریدو‌فروش دردسترس نباشد.

۴. موارد جدید استفاده از بیت کوین

تلاش‌های جدید صرافی‌ها و دیگر پلتفرم‌های مالی برای ایجاد پلی میان بیت کوین و امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) باعث افزایش ارزش بیت کوین شده است. برای مثال، لایتنینگ لبز مارکت‌پلیس جدیدی راه‌اندازی کرده است و IOVlabs مدل سایدچین جدید RSK را معرفی و صرافی MXC مدل اشتراکی جدیدی برای سرمایه‌گذاری رونمایی کرده است.

اگرچه این اقدامات فقط به بیت کوین منحصر نیستند، بیت کوین به‌عنوان بزرگ‌ترین رمزارز سرانجام به‌گونه‌ای حمایت می‌شود که سزاوارش است. دیفای بدون بیت کوین بختی برای بقای بلندمدت ندارد. همچنین، نقدینگی بسیاری از بیت کوین دراختیار کسانی قرار دارد که به فروش آن با قیمت‌های فعلی علاقه‌ای ندارند.

 

دیدگاه ها (0)

دیدگاه خود را بیان کنید