هشدار گوشی آیفون انتقال بدافزارها از طریق پاوربانک!

هشدار

تحقیقی که در سال 2013 میلادی توسط موسسه  تکنولوژی جورجیا صورت گرفت نشان می‌داد این احتمال وجود دارد که توسط آداپتور شارژر، گوشی آیفون به ویروس‌های مخرب آلوده شود و امنیت گوشی را به خطر بیندازد. حالا پس از گذشت حدود هفت سال مشخص شده احتمال وقوع این اتفاق تقریبا صفر است اما این احتمال وجود دارد که گوشی شما توسط پاوربانک به بدافزارهای مخرب آلوده شود.

سازمان امنیت سایبری کشور چین به تازگی در حساب ویچت خود هشداری را به کاربران ارسال کرده تا مراقب استفاده از پاوربانک‌ها باشند. این سازمان اعلام کرده است که استفاده از پاوربانک‌هایی که دیگران نیز از آن‌ها استفاده می‌کنند می‌تواند موجب وارد شدن بدافزارها و تروجان‌ها به گوشی هوشمند شود و پس از اتصال پاوربانک به گوشی، اطلاعات شخصی کاربر به خطر بیفتد.

متخصصین حوزه تکنولوژی باور دارند چنین پاوربانک‌هایی دو هدف مشخص دارند. هدف اول سرقت اطلاعات روی گوشی کاربر مانند تصاویر، ویدئوها، پیام‌های متنی و شماره تماس‌ها است و هدف دوم این پاوربانک‌ها وارد کردن تروجان و دیگر بدافزارهای مخرب به گوشی کاربر است.

مورد دوم می‌تواند برای کاربران بسیار گران‌تر تمام شود چون کنترل گوشی کاربر را در اختیار فردی دیگر قرار می‌دهد. با نصب بدافزارهای مخرب و تروجان‌ها ممکن است اطلاعات شما برای مدتی بسیار طولانی مورد سرقت قرار بگیرد و یا برنامه‌هایی را برای مقاصد تبلیغاتی روی گوشی کاربر نصب کند.

چگونه از گوشی هوشمند خود در برابر این خطرات محافظت کنیم؟

 

بهترین راه برای جلوگیری از این نوع خطرات استفاده نکردن از پاوربانک‌ افراد ناشناس و یا پاوربانک‌هایی که در مکان‌های عمومی قرار دارند است. در صورتی که استفاده از پاوربانک فردی دیگر یا پاوربانک‌های اشتراکی برای شما ضروری است بهتر است پیش از استفاده از اصل بودن و امنیت برند سازنده پاوربانک اطمینان حاصل کنید و از برندهای ناشناس استفاده نکنید.

پاوربانک‌هایی که از برندهای ناشناس و یا تقلبی هستند در کنار خطرات امنیتی می‌توانند به باتری گوشی شما نیز آسیب بزنند پس بهتر خرید و استفاده از پاوربانک‌های ناشناس را فراموش کنید.

فعال کردن گزینه Developer Mode نیز می‌تواند گوشی شما را در معرض خطرات امنیتی قرار دهد. بهتر است تا زمانی که واقعا به قابلیت‌های موجود در منوی توسعه‌دهندگان نیازی ندارید آن را فعال نکنید.

گوشی‌های هوشمند در مقایسه با سال‌های گذشته در زمینه امنیت پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند اما هنوز هم یک اشتباه کوچک از طرف کاربران می‌تواند اطلاعات موجود در گوشی را در معرض خطر قرار دهد.

زمانی که یک دستگاه شخص ثالث ناشناس را به گوشی خود متصل می‌کنید و یا گوشی خود را به یک کامپیوتر، پاوربانک و … متصل می‌کنید در صورتی که گزینه Trust this device نمایش داده شود و شما روی گزینه Yes بزنید ممکن است با یک دستگاه ناامن طرف باشید و اطلاعات مهم شما به خطر بیفتد. حتی این احتمال نیز وجود دارد که بدافزارهای شدیدا مخربی روی گوشی هوشمند شما نصب شود.

نصب برنامه‌های آنتی ویروس قابل اعتماد هم می‌تواند قدمی موثر در جلوگیری از فعالیت بدافزارها در گوشی شما باشد اما بهتر است پیش از نیاز به استفاده از آنتی ویروس، با کمی مراقبت بیشتر گوشی خود را از خطرات امنیتی و بدافزارها در امان نگه دارید.

دیدگاه ها (0)

دیدگاه خود را بیان کنید