رزبری پای ۴۰۰

رزبری

رایانه‌ای کامل درون یک صفحه‌کلید. کافی است آن را به یک نمایشگر وصل کنید تا آماده کار شود.

از آن ایده‌هاست که شما را به دهه ۱۹۸۰ می‌برد. اسپکتروم، کمودور آمیگا یا بی‌بی‌سی مایکرو را به خاطر دارید؟

نسخه ۲۰۲۰ آن‌ها می‌شود پای ۴۰۰. این جدیدترین محصول رزبری پای است، سازمانی که برای ترغیب کودکان به برنامه‌نویسی ایجاد شد.

این دستگاه ۶۷ پوندی - یا ۹۷ پوندی به همراه ماوس و تعدادی سیم - شاید راه‌حل مناسبی برای جوانانی باشد که به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا به رایانه دسترسی ندارند.

رزبری پای نخستین بار در سال ۲۰۱۲ رونمایی شد و با فروش ۳۶ میلیون دستگاه به پرفروشترین رایانه ساخت بریتانیا در تاریخ تبدیل شده است.

اما دستگاه اولیه این سازمان به خاطر ظاهر لختش ترسناک بود. برای استفاده از آن باید تعدادی سیم، یک ماوس، یک صفحه‌کلید و یک نمایشگر جور می‌کردید.

اما حالا می‌توانید همه این‌ها را جز نمایشگر در یک بسته تهیه کنید.

و به نظر می‌رسد که پای ۴۰۰ فروش خیلی خوبی هم داشته است و دیگر در بعضی از مراکز پخش موجود نیست.

نمایشگرهای قدیمی

رزبری پای برنامه‌ای به نام "با مدرسه در ارتباط بمانید" راه‌اندازی کرده است.

هدف از این برنامه همکاری با داوطلبان نه تنها به منظور فراهم کردن یک رزبری پای ۴ برای خانواده‌ها، بلکه تمامی تجهیزات و نرم‌افزارهای لازم برای اتصال به فضای تدریس مجازی مدرسه و پشتیبانی تلفنی در صورت نیاز بود.

اما این برنامه فقط توانست به هزار خانواده کمک کند. در حال حاضر امید می‌رود که پای ۴۰۰ وسیله مناسبی برای ابتکاری فراگیرتر باشد.

البته در بعضی خانه‌ها مشکل کاملا رفع نخواهد شد، چرا که اتصال یک رایانه به تلویزیون خانوادگی برای مدت طولانی همیشه با موافقت همه همراه نخواهد بود.

و چند نفر پیدا می‌شوند که یک نمایشگر کهنه در انباری داشته باشند؟

همان طور که ایبن آپتون اشاره می‌کند، بسیاری از کسب‌وکارها نمایشگرهای قدیمی بی‌کار زیادی دارند که ممکن است دور انداخته شوند.

سال‌های اخیر شاهد تلاش گسترده‌ای برای بالا بردن توانایی‌های دیجیتال نسلی بوده است که هنگام ورود به بازار کار قطعا به این توانایی‌ها نیاز خواهد داشت.

تغییر برنامه درسی و تشکیل هزاران باشگاه برنامه‌نویسی فوق برنامه بخشی از این تلاش‌ها بوده است. اما با این که خیلی از مدرسه‌ها مجددا باز شده‌اند، بیشتر این باشگاه‌ها بسته باقی مانده‌اند، لذا این خطر وجود دارد که شکاف مهارتی موجود گسترده‌تر شود.

آقای کالیگان می‌گوید "هزینه حل این مشکل در مقایسه با تاثیر منفی آن بر آموزش کودکان و نوجوانان ناچیز است."

سهم پای ۴۰۰ در بستن شکاف دیجیتال کوچک است و رایانه‌های ارزان دیگری نیز وجود دارد.

با افزایش تعداد کودکان وابسته به آموزش از راه دور در ماه‌های آتی، به نظر می‌رسد که وضعیت فعلی فرصت خوبی برای بخش فناوری که شاهد رشد در دوره همه‌گیری بوده است باشد تا نشان دهد که می‌تواند نقش اجتماعی نیز ایفا کند.

دیدگاه ها (0)

دیدگاه خود را بیان کنید