چیپ جدید MIT و هوش مصنوعی

چیپ

محققان موسسه MIT چیپ جدیدی را طراحی کرده اند که با استفاده از ان می توان هوش مصنوعی را به کامپیوترهای کوچک و قابل حمل آورد. این محققان سیناپس مغزی مصنوعی جدیدی ساخته اند که در سایز بسیار کوچک طراحی شده بطوری که تعداد ده هزار واحد از آنها می تواند در یک چیپ جای بگیرد. این چیپ که نوعی مقاومت حافظه دار محسوب می شود، از موادی چون سیلیکون و همچنین آلیاژهای نقره و مس ساخته شده است.

به گزارش سرویس اخبار فناوری تکنا و به نقل از TechCrunch، چیپ جدید محققان MIT قادر است اطلاعات را با جزئیات دقیق در حافظه ذخیره کند و در هنگام نیاز نیز بطور سریع بازیابی کند. بطوری که محققان توان این تراشه بالاتر از تمامی مدل های قبلی تولید شده می دانند. مقاومت هایی نظیر این چیپ قادر هستند تا سیگنال های خاص برای یک جریان ورودی را بازیابی کرده و  اطلاعات را بطور پیوسته ارائه کنند. در حالی که در ترانزیستورهای معمولی اطلاعات تنها به دو صورت صفر و یک داده می شود.

ترکیب مس و نقره در ممریستور باعث ایجاد ثبات در انتقال یون در شرایط محدود خواهد شد. به همین دلیل چیپ های کوچک طراحی شده قادرند تا تصاویر را به خاطر بسپارند یا مواردی چون تار کردن و یا افزودن جزئیات به انها را به طور دقیق تر انجام دهند. این محققان تلاش دارند تا در آینده شبکه های مصنوعی پیچیده را طراحی کنند که بدون نیاز به پردازنده های گرافیکی اختصاصی کار کنند. بدین ترتیب ممکن است شاهد کامپیوترهای هوش مصنوعی در اندازه های کوچک با قابلیت اجرای محاسبات پیچیده مانند سوپر کامپیوترها باشیم.

دیدگاه ها (0)

دیدگاه خود را بیان کنید