پردازنده‌های AMD از این پس اپلیکیشن Matlab را بدون مشکل اجرا می‌کنند

پردازنده‌های

متلب (MATLAB) نوعی بستر برای برنامه‌نویسی به‌شمار می‌آید که توسط شرکت MathWorks به‌طور ویژه برای مهندسین و دانشمندان توسعه داده شده است. قلب تپنده‌ی اپلیکیشن MATLAB، زبانی برنامه‌نویسی به همین نام است. متلب رویکردی ماتریس‌محور دارد و ضمن فراهم ساختن امکان انجام محاسبات عددی، مزیت‌های متعدد دیگری را نیز به کاربر ارائه می‌دهد. به‌لطف متلب کاربر خواهد توانست داده‌های مختلف را با دقت زیاد تحلیل کند، الگوریتم‌هایی خاص توسعه دهد و به تولید مدل و اپلیکیشن بپردازد. آمار نشان می‌دهد که امروزه میلیون‌ها مهندس و دانشمند در سراسر دنیا از متلب استفاده می‌کنند. براساس اطلاعات رسمی منتشرشده از سوی MathWorks، امکان استفاده از متلب برای گستره‌ی وسیعی از اپلیکیشن‌ها وجود دارد؛ از اپلیکیشن‌های مبتنی‌بر یادگیری عمیق (Deep Learning) و یادگیری ماشین (Machine Learning) گرفته تا اپلیکیشن‌های پردازش عکس و ویدئو و موارد دیگر.

اگر شما نیز جزو کاربران MATLAB هستید و مدت‌ها است که از این اپلیکیشن استفاده می‌کنید، قطعا متوجه شده‌اید که پردازنده‌های مرکزی (CPU) ساخت AMD نمی‌توانند آن را به‌خوبیِ پردازنده‌های مرکزی اینتل اجرا کنند. این موضوع به‌خصوص طی چند ماه اخیر قوت گرفته است و پردازنده‌های اینتل همواره توانسته‌اند عملکردی بهتر از خود در اجرای متلب نشان دهند. عدم اجرای مناسب متلب روی پردازنده‌های AMD، برای دانشجویان و محققانی که از این اپلیکیشن استفاده‌ی زیادی دارند، بسیار مشکل‌ساز است. این افراد اگر دارای سیستمی با پردازنده‌های سری رایزن یا تردریپر AMD باشند، قطعا وقت زیادی را پای مشکلات متلب تلف کرده‌اند.

بااین‌حال اخبار جدید نشان می‌دهد این دوران به پایان رسیده است. نسخه‌ی جدید متلب که از آن با نام نسخه‌ی R2020a یاد می‌شود، به‌تازگی منتشر شده است. در این به‌روزرسانی، مشکلات مربوط به عدم اجرای مناسب متلب روی پردازنده‌های مرکزی AMD رفع شده است و کاربران این پردازنده‌ها نیز می‌توانند به‌خوبی از متلب بهره بگیرند.

شرکت MathWorks از اپلیکیشن متلب به‌عنوان بستری برای متحدسازی یک سیستم دسکتاپِ بهینه‌سازی‌شده برای انجام کارهایی نظیر تحلیل داده‌ها با نوعی زبان برنامه‌نویسی خاصِ ماتریس‌محور یاد می‌کند؛ زبانی برنامه‌نویسی که می‌تواند آرایه‌های مختلف علم ریاضی را به‌صورت مستقیم به کاربر ارائه دهد. به‌لطف یکی از قابلیت‌های متلب، کاربر می‌تواند با ترکیب «کد، خروجی و متنی فرمت‌شده در نوت‌بوکی قابل‌اجرا» نسبت‌به تولید اسکریپت اقدام کند.

تا پیش از انتشار به‌روزرسانی جدید متلب، تنها یک راه‌حل پیش‌روی کاربران پردازنده‌های AMD برای استفاده‌ی بهتر از اپلیکیشن وجود داشت. بررسی‌ها نشان می‌دهد مشکلات مربوط به متلب در پردازنده‌های AMD به استفاده‌ی این اپلیکیشن از Math Kernel Library یا به‌اختصار MKL برمی‌گردد؛ MKL نوعی کتاب‌خانه‌ی ویژه‌ی ساخته‌شده توسط اینتل به‌منظور ارائه‌ی امکان انجام محاسبات ریاضی برای مهندسین و دانشمندان است. پردازنده‌های غیر از پردازنده‌های اینتل به‌جای استفاده از افزونه‌های کارآمد SSSE2 ،SSE4 ،AVX1 و AVX2 به استفاده از افزونه‌ی SSE1 SIMD روی می‌آورند. بااین‌حال براساس اطلاعیه‌ی AMD، تراشه‌های این شرکت از افزونه‌ی AVX2 پشتیبانی می‌کنند. تنها راه‌حل موجود، این بود که کاربران با اتکا به روشی خاص کتاب‌خانه‌ی MKL را مجبور به استفاده از افزونه‌‌های AVX2 روی پردازنده‌های سری رایزن و تردریپر کنند. روش انجام این کار حدودا چهار ماه پیش توسط یکی از کاربران ردیت کشف شد.

آمار نشان می‌دهد امروزه بسیاری از مؤسسه‌های پژوهشی برای انجام کارهای مختلف از تراشه‌های ساخت اینتل استفاده می‌کنند. بنابراین مشکل یادشده در زمینه‌ی استفاده از متلب، برای کاربران چندان زیادی پیش نیامده است. بااین‌حال در بین دانشجویان، افراد متعددی پیدا می‌شوند که استفاده از تراشه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر AMD را ترجیح می‌دهند. برای این افراد، استفاده از متلب کاری سخت بود و مشکلاتی متعدد پیش‌روی آن‌ها قرار می‌داد. همچنین با درنظرگرفتن این حقیقت که AMD به‌مرور زمان سهم خود را از بازار افزایش می‌دهد، مشکل یادشده می‌توانست گریبان‌گیر کاربران بیشتری شود. حال به‌لطف به‌روزرسانی جدید، دارندگان پردازنده‌های AMD نیز می‌توانند به‌خوبی از متلب بهره بگیرند. ناگفته نماند برای دریافت به‌روزرسانی جدید و رفع مشکلات قبلی باید از نسخه‌ی لایسنس‌شده‌ی متلب استفاده کنید.

دیدگاه ها (0)

دیدگاه خود را بیان کنید