سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری مایکروسافت برای ساخت هوش مصنوعی اخلاق محور

سرمایه‌گذاری

شرکت مایکروسافت به‌تازگی با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری در کمپانی تحقیقاتی شریک ایلان ماسک به نام OpenAI، اشتیاق خود به پیشبرد فناوری هوش مصنوعی را به جهان ثابت کرده است.
 
به گزارش کهن از رایورز به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی theinquirer، مایکروسافت با سرمایه‌گذاری عظیم خود در OpenAI تصمیم دارد که به اصلی‌ترین تأمین‌کننده محاسبات ابری این کمپانی تبدیل‌شده و چند پروژه مشترک را راه‌اندازی کند.
این سرمایه‌گذاری برای OpenAI نیز بسیار خوشایند است زیرا برای تکمیل پروژه‌های خود با مشکل مالی شدیدی روبرو بود. 
 
کمپانی OpenAI با هدف اطمینان از اخلاقی بودن تحقیقات هوش مصنوعی ایجاد شد و به‌عنوان یک کمپانی غیرانتفاعی درخواست همکاری با کمپانی‌های سودمحور را با استدلال زیر پا گذاشتن این اخلاقیات توسط آن‌ها در آینده، رد کرد.
سود سرمایه‌گذاران این کمپانی هم‌ اکنون به 100 برابر سهام آنها محدود شده است. این رقم برای جلب کمپانی‌هایی که تنها هدفشان جمع‌آوری سود نیست جذاب است، اما دیگر کمپانی‌های سودمحور علاقه‌ای به همکاری با OpenAI نخواهند داشت.
هدف نهایی OpenAI ساخت ماشین ویژه‌ای به نام AGL است که بتواند مانند انسان فکر کند، اما راه زیادی تا به سرانجام رساندن این هدف باقی مانده است، زیرا ایده‌های ساخت هوش مصنوعی سودده از طرف کمپانی‌هایی مانند آمازون به حدی زیاد است که مجالی برای این ماشین‌های اخلاق محور باقی نمی‌ماند.
 
ساتیا نادلا به‌عنوان رییس مایکروسافت اعلام کرده است که این سرمایه موجب می‌شود که امنیت هوش مصنوعی در رأس و مرکز همه قابلیت‌های آن باشد.
همچنین سم آلتمن به‌ عنوان مدیر OpenAI نیز اظهار داشته است که: «مأموریت ما این است که مطمئن شویم فناوری AGI برای همه انسان‌ها مفید خواهد بود و برای ساخت بنیان‌های ابر محاسباتی موردنیاز برای ساخت AGI با مایکروسافت همکاری می‌کنیم.»
 
با این‌ حال مشاهده زودهنگام ثمره این همکاری بعید به نظر می‌رسد و احتمال ساخت AGI تا پایان قرن حاضر تنها 50 درصد است.

دیدگاه ها (0)

دیدگاه خود را بیان کنید