سیگیت به رکورد عرضه هارد درایو ۳ زتابایتی دست یافت

سیگیت به رکورد عرضه هارد درایو ۳ زتابایتی دست یافت

اگر هنوز باورتان نشده که تقاضا برای حافظه‌های ذخیره‌سازی سر به فلک کشیده و به‌دنبال مدرک می‌گردید، بهتر است به آمار جدید سیگیت (Seagate) نگاهی بیاندازید. PC Mag می‌نویسد سیگیت به‌عنوان نخستین شرکت دنیا، به رکورد عرضه‌ی ۳ زتابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی HDD دست یافت.

سیگیت در زمانی نه‌چندان طولانی موفق شده است کل ظرفیت هارد درایوهایی را که به بازار عرضه کرده از یک زتابایت به ۲ زتابایت برساند. ۳۶ سال طول کشید تا سیگیت به رکورد عرضه‌ی یک زتابایت HDD برسد؛ این رکورد در مارس ۲۰۱۵ (اسفند ۱۳۹۳ و فروردین ۱۳۹۴) ثبت شد. چهار سال بعد، رکورد به ۲ زتابایت افزایش یافت. ماه گذشته‌ی میلادی، یعنی صرفا دو سال بعد، سیگیت به رکورد عرضه‌ی ۳ زتابایت هارد درایو رسید.

احتمالا سؤال برایتان پیش می‌آید که زتابایت چقدر بزرگ است؟ آن‌‌طور که سیگیت توضیح می‌دهد، هر زتابایت برابر با ۱۰۰۰ اگزابایت و هر اگزابایت برابر با ۱۰۰۰ پتابایت است و هر پتابایت به ۱۰۰۰ ترابایت ترجمه می‌شود. یک زتابایت، فضای کافی برای ذخیره‌ی ۳۰ میلیارد فیلم 4K یا ۶۰ میلیارد بازی ویدئویی یا ۷٫۵ تریلیون فایل موسیقی MP3 را ارائه می‌دهد. اگر ۳ زتابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی در خانه می‌خواهید، باید ۳۰۰ میلیون هارد درایو ۱۰ ترابایتی را به هم وصل کنید. 

 

به‌نظر می‌رسد هرچه زمان می‌گذرد نیاز ما به حافظه‌ی ذخیره‌سازی بیشتر می‌شود. تحلیلگران تخمین زده‌اند جمع کل داده‌ی تولیدشده‌ی سالانه در دنیا تا سال ۲۰۲۵ به ۱۷۵ زتابایت برسد. خودروهای خودران به‌تنهایی ۳۲ ترابایت داده در روز تولید خواهند کرد که البته برای شرکتی نظیر سیگیت که در حوزه‌ی حافظه‌های ذخیره‌سازی فعالیت می‌کند عدد بزرگی به‌حساب نمی‌آید.

سیگیت می‌گوید که انتظار دارد تا سال ۲۰۲۶ بتواند هارد درایوهای ۵۰ ترابایتی را در بازار عرضه کند. به‌علاوه فناوری HAMR خواهد توانست امکان تولید هارد درایوهای ۸۰ ترابایتی را فراهم کند. برای بلندمدت، مایکروسافت مشغول کار روی محیط ذخیره‌سازی کاملا جدیدی است که از شیشه‌ی کوارتز ساخته شده و مزایای متعددی به‌همراه می‌آورد. 

 

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تیکت پشتیبانی